|
TERMOREGULATOR / TERMOSTAT - moikroprocesorowy regulator temperatury
TERMOREGULATOR - moikroprocesorowy termostat do grzałki
Wiele osób posiadających grzałki starego typu bez termostatu pytało mnie nie raz czy „dałoby się dorobić układ do grzałek bez termostatu”? W odpowiedzi na oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów pragnę przedstawić urządzenie, którego jestem autorem i wykonawcą.
TERMOREGULATOR (termostat) – jest mikroprocesorowym urządzeniem elektronicznym do precyzyjnego sterowania (stabilizacji, utrzymania) temperatury w dowolnym środowisku np.: akwarium, terrarium, pomieszczenie, przestrzeń zamknięta itp. Termoregulator można stosować do wszystkich grzałek zarówno bez termostatu jak i z termostatem.
Pewnie zapytacie po co stosować
termoregulator do grzałek, które mają wbudowany termostat,
odpowiedź jest bardzo prosta, na rynku istnieje wieje chińskich
wyrobów nie spełniających norm, posiadających termostaty
lichej jakości, gdzie dokładność waha się od 3 do 5 stopni,
super dokładne („chińczyki” – o ile takie są) dają nam
dokładność 1 stopień C, więc jeśli komuś taka dokładność
wystarcza to może stosować te urządzenia, natomiast jeśli
ktoś potrzebuje pomiar temperatury i regulację co do
Rozwiązanie to
ma jeszcze jedną ogromną zaletę w przypadku awarii zacięcia
się termostatu w grzałce z wbudowanym termostatem (a bywają
takie przypadki nie rzadko), termoregulator wyłączy ją po osiągnięciu
ustawionej temperatury, bez termoregulatora można sobie
wyobrazić co się stanie np.: z koralem żywym w akwarium
morskim. W przypadku stosowania grzałki z termostatem i
termoregulatora - termostat grzałki ustawiamy na temperaturę wyższą
niż będzie działał termoregulator np.: o 3
1. podwójne zabezpieczenie
2. prawie laboratoryjny pomiar temperatury
3. precyzyjną regulację
4. alarmy w wypadku uszkodzeń czujnika temperatury
5. alarmy w wypadku przekroczenia ustawionego zakresu temperatur
Opis
urządzenia
Mikroprocesorowy termoregulator wyposażony jest w
cyfrowy pomiar temperatury z dokładnością 0,1stC, za pomocą
cyfrowego czujnika temperatury będącego w komplecie. Czujnik
temperatury podłączany jest do sterownika za pomocą
Układ posiada wyjście 1200W które jest zabezpieczone bezpiecznikiem 10A czyli 2- krotnie większym, po to aby duże moce nawet 1200W pochodzące od urządzeń indukcyjnych nie uszkadzały bezpiecznika. Całość zasilana jest przewodem (10A) na stałe przymocowanym do obudowy, wykonana jest w obudowie całkowicie bezpiecznej w eksploatacji. Termoregulator posiada czytelny wyświetlacz na którym pokazuje wszystkie ustawione parametry oraz aktualny pomiar temperatury. Klawisze OK oraz ESC służą do ustawiania wszelkich parametrów i regulacji.
Działanie
Termoregulator dokonuje pomiaru temperatury w czasie rzeczywistym, porównując wynik pomiaru z ustalonym zakresem temperatur przechowywanym w pamięci, jeżeli temperatura jest równa lub spada poniżej ustalonej temperatury Tmin
sterownik załącza urządzenie grzewcze i ogrzewa do momentu, aż temperatura mierzona będzie równa ustalonej temperaturze Tmax wtedy wyłącza urządzenie grzewcze. Cykl powtarza się tworząc tzw. pętlę histerezy temperaturowej.
Opis
funkcji
Mikroprocesorowy termoregulator posiada następujące funkcje:
Obsługa
Ustawianie parametrów
Aby ustalić parametry pracy należy nacisnąć przycisk OK tak długo, aż sterownik wygeneruje 3 sygnały „beep”. Następnie po zwolnieniu przycisku OK zaczyna nam migać pierwsze pole w którym ustalamy korektę temperatury standardowo jest na 0.0 możliwe ustawienia +0.1, +0.2, +0.3, 0.4, +0.5 stC oraz -0.1, -0.2, -0.3, -0.4, -0.5. Zmian dokonujemy poprzez kolejne naciśnięcia przycisku OK.
Aby przejść do następnego ustawienia naciskamy ESC, po którym zaczyna migać wartość Talm w st C, jest to wartość która dodana do krańców ustalonego zakresu temperatur limituje nam załączanie dźwiękowego alarmu ostrzegawczego, np.:
Ustalony zakres temperatur
<25.0;28.0> Talm=2.5 oznacza że alarm włączy się, gdy
temperatura mierzona z różnych względów osiągnie wartość
minimum
Przejście do kolejnego pola odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku ESC. W tym polu jak widać dokonujemy ustawień zakresu temperatury poprzez naciskanie kolejno OK, kolejność jest analogiczna czyli wartość przed przecinkiem następnie po przecinku. Po ustaleniu całego zakresu kolejne naciśnięcie ESC powoduje zapis danych w pamięci o czym informuje nas napis w górnej linijce „ZAPISANO !”
Wszelkie ustawienia chodzą w pętli czyli kolejne naciskanie OK powoduje cykliczne przewijanie tych samych wartości, w przypadku, gdy nie chcemy zmieniać wartości, która aktualnie miga naciskamy ESC czyli dalej. Po zapamiętaniu parametrów sterownik przechodzi automatycznie do normalnej pracy. Jeżeli chcemy zmienić ustawienia naciskamy ponownie OK tak długo, aż sterownik wygeneruje 3 sygnały „beep”.
Funkcje dodatkowe
1) Zmiana minimalnego poziomu wygaszania podświetlenia odbywa się poprzez naciśniecie obu przycisków OK i ESC naraz przez około 1 sekundę. Sygnalizowane jest to przygaśnięciem krótkim podświetlenia i ustawieniu poziomu podświetlenia na wartość minimum do którego jest wygaszany. Zmiana poziomu odbywa się poprzez naciśnięcie kolejne OK w pętli. Użytkownik ma możliwości wyboru 10 poziomów z których pierwszy jest 10% a ostatni 100%. Ustawiając 100% urządzenie nie będzie ściemniało podświetlenia LCD!
LCD rozjaśniony LCD ściemniony
Aby zapamiętać ustawiony poziom minimalny do którego będzie się ściemniało podświetlenie należy nacisnąć ESC, wtedy sterownik powróci do normalnej pracy.
2) Bezwzględne wyłączenie urządzenia grzewczego następuje poprzez naciśnięcie ESC tak długo, aż sterownik wygeneruje 3 sygnały „beep”. Po zwolnieniu ESC zauważamy że sterownik w polu stanu wyświetla , zamiast – włączone urządzenie grzewcze lub wyłączone urządzenie grzewcze. Ponowne krótkie naciśnięcie spowoduje włączenie pracy AUTO czyli zależnie od pomiaru włączone lub wyłączone urządzenie grzewcze.
W stanie bezwzględnego wyłączenia urządzenia grzewczego wyłączony jest tryb AUTO i nie zależnie od pomiaru temperatury grzanie pozostanie wyłączone!
Funkcja ta jest bardzo przydatna szczególnie podczas podmiany lub wymiany wody w akwarium gdy nie chcemy, aby podczas braku wody grzałka włączała się, lub w przypadku awarii. Funkcja ta nie jest zapisywana w pamięci w przypadku braku zasilania sterownik przechodzi automatycznie to trybu auto.