Timer 1s


TIMER 1s - Mikroprocesorowy układ pozwalający precyzyjnie ustawić załączenie i wyłączenie urządzenia na czas od 1 sekundy do 59 sekund.             Sterownik wykonałem na prośbę wielu osób posiadających Mikroprocesorowy sterownik akwariowy SKALAR. Wszystkie wersje sterownika SKALAR obecnie wykonane i sprzedawane na rynku posiadają jak wiadomo dwa kanały timera T1 i T2 z rozdzielczością 1 minutową co jest nie wystarczające dla osób które chcą używać różnych konstrukcji karmików lub dozowników nawozów i urządzeń podobnych wymagających uruchomienia na kilka lub kilkanaście sekund.
            Urządzenie jest banalne w obsłudze - jedyna trudnośc występuje w ustawieniu czasu na który sterownik ma coś załączyć, gdyż dokonujemy tego za pomocą mikroprzełączników wykorzystając kod binarny. Ustawienie odpowiedniego czasu sprowadza się do ustawienia odpowiedniej kombinacji mikroprzełączników tak, aby odpowiadały wybranemu przez nas czasowi (ilość sekund). Na obudowie każdego urządznia oraz tu na stronie podaję wszystkie możliwe kombinacje ustawień, od 0 sek do 59 sek w systemie dwójkowym.

Powyższa tabela przedstawia kod pozycji sześciu przełączników, a po pauzie ilość sekund. Przy czym "0" oznacza przełącznik wyłączony a "1" włączony.
Poniższy przykład obrazuje ustawienie zera sekund (czyli niezałączanie timera) oraz załączanie na 1 sekundę.

Przesunięcie przełączników w stronę gniazda zasilającego powoduje ich włączenie, natomiast przesunięcie w kierunku przeciwnym - wyłączenie. W przypadku braku chęci lub umiejętności proszę o kontakt podając ilość sekund podam ci kod i wyjaśnie jak to ustawić, a szybko zrozumiesz jakie to proste :)

Praca (włączenie) urządzenia sygnalizowane jest diodą wyżej gniazda zasilającego. Oznacza to że jeśli ustawiliśmy np na 5 sek to po załączeniu timera dioda świeci 5 sekund sygnalizując obecność napięcia zasilania 230V na tym gnieździe.
Poniżej przedstawiam schemat blokowy podłączenia z którego wynika wprost mając dowolny włącznik czasowy - do niego podłączany timer 1s, a następnie do timera 1s podłączamy urządzenie wymagające sterowania z rozdzielczością sekundową. Ustawiając odpowiednio wcześniej ilość sekund na mikroprzełącznikach. W momencie jak włącznik czasowy lub SKALAR na wyjściu timera załączy zasilanie Timer 1s rozpoczyna pracę i w tym samym momencie włącza urządzenia odlicza ilość ustawionych sekund po czym wyłącza urządzenie niezależnie od napięcia Skalara. Następnie urządzenie przechodzi w stan oczekiwania do następnego załączenia Timera Skalara po czym następuję ponowny proces realizacji załączenia na określony mikroprzełącznikami czas.

Urządzenie zabezpieczone jest bezpiecznikiem, a całkowita moc pobierana i oddawana nie powinna przekraczać 150W.
W przypadku potrzeby użycia większych mocy proszę o kontakt. Szybkość działania kolejnych cykli to 3 sekundy czyli po uruchomieniu timera i wykonaniu cyklu urządzenie musi zostać wyłączone następnie, aby mógł być wznowiony następny cykl musi upłynąc 3 sekundy - czas potrzebny na rozładowanie się kondensatora w zasilaczu urządzenia. Wynika z tego że każdy timer nawet te najtańsze hipermarketowe są w stanie współpracować z w/w timerem 1s w konfiguracji gdy załączają timer 1 s na 1 minutę lub kilka minut nie ma to żadnego znaczenia, gdyż jak pisałem urządzenie po wykonaniu procedury wyłączy wyjście, lecz do ponownego cyklu potrzebne jest wyłączenie zasilania, a przy ponownym włączeniu timera 1s znowu wykona się procedura załączenia na ustawiony czas.

komplet timerów 1s do skalara


                                                                                                                      
Wszelkie sugestie, spostrzeżenia oraz uwagi proszę słać na maila: link.

Copyright by mirekkon © 2010-2015                                                                                                                                                                                                                  FireFox 3.5